
Jak mówić, żeby być zrozumianym
2025-01-29
Nie bój się Goliata
2025-02-06
Myślenie i działanie projektowe
Poniższy tekst został po raz pierwszy opublikowany na łamach Transport Manager'a, #3/2023. Zachęcamy do odwiedzenia strony https://transport-manager.pl/
Branża TSL została oblężona przez zastępy wyzwań, które wynikają z tego co dzieje się w otocze- niu. Najpierw pandemia i związane z nią ograniczenia. Teraz wojna tuż za naszą wschodnią ścianą. Ograniczenia transportu na kierunku wschodnim. Powrót do Ukrainy osób, które jeszcze chwilę temu pracowały razem z nami. Wzrost cen paliw. A do tego wyzwania czysto branżowe. W pierwszym rzędzie trend legislacyjny, który podnosi koszty pracy… MiLog, Loi Macron, Pakiet Mobilności. W drugim rzędzie regulacje środowiskowe, które jeśli nawet teraz nie są jeszcze aż tak odczuwalne, to w perspektywie najbliższych lat mogą stać się wyzwaniem większym niż rosnące koszty pracy.
W tych realiach, w jakich znajduje się branża TSL, podwójne znaczenie ma to w jaki sposób organizujemy swoją pracę. To czy zarządzamy w oparciu o założenia, które pasują do realiów za oknem, czy też pozostajemy przy założeniach, które pochodzą sprzed 200 lat – z XIX wieku. Wtedy to właśnie myślenie, rozumiane jako projektowanie pracy, oraz działanie, czyli wykonywanie tejże pracy, były to odrębne domeny i każdą zajmowała się inna grupa ludzi. Od myślenia byli właściciele fabryk i dyrektorzy. Od roboty byli jak sama nazwa wskazuje… robotnicy. Taki robotnik, jako osoba niewykształcona, wnosił do organizacji to co mógł, czyli siłę swoich mięśni. Jego praca polegała na podnoszeniu, przenoszeniu, wkładaniu, wyjmowaniu, ładowaniu itd. Współcześnie ludzie, których widzimy w organizacjach biznesowych branży TSL, znają języki, mają za sobą 12 lat edukacji, a część z nich kilka lat studiów za sobą. Ci ludzie to my. Ludzie, którzy chcą korzystać ze swoich kompetencji. Ludzie, którzy są w stanie wnieść o wiele więcej. Współcześnie nie przypominamy robotników i nie chcemy być jak robotnicy traktowani. Na traktowanie ludzi, jak robotników nie stać też naszych organizacji biznesowych. Dlaczego? Bo nie stać nas na niewykorzystywanie zasobów. Jeśli człowiek wykorzystuje 1 proc. swoich kompetencji w pracy, to tak jakbyśmy mieli sto aut, ale wozili tylko jednym. A wyzwania za oknem czekają.
Projektowanie działań w oparciu o wiedzę
Zestawem kompetencji, który pozwala poradzić sobie ze złożonością otoczenia jest Design Thinking and Acting, czyli po naszemu Myślenie i Działanie Projektowe (MiDP). W uproszczeniu jest to umiejętność radzenia sobie z otaczającymi wyzwaniami poprzez projektowanie własnych działań. Nie czekamy na szefa, który nam pokaże palcem. Nie szukamy wymówek. Po prostu projektujemy dalsze działania w oparciu o naszą wiedzę. Żeby było łatwiej zrozumieć jak MiDP wygląda w praktyce, wyobraźmy sobie taki przykład. Wchodzimy do budynku, w którym na co dzień pracujemy. Od razu podchodzi do nas członek zespołu – Michał, który pyta czy możemy mu poświęcić chwilę czasu. Kiedy się zgadzamy prowadzi nas do pokoju, w którym na tablicy rozrysowane są różne warianty. Zanim dokładnie się temu przyjrzymy zaczyna mówić: „Wiesz, od miesięcy mamy problem we współpracy z tym przewoźnikiem. Przy każdym zleceniu coś jest nie tak. W końcu zabrałem się za to z chłopakami i rozpisaliśmy wszystkie warianty dalszej współpracy, które jednocześnie miałyby na celu zminimalizować szanse na to, że te problemy będą się pojawiać. Wzięliśmy pod uwagę to jakie towary ten przewoźnik miałby wozić, na jakim kierunku, dla jakich klientów itd. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że są 3 warianty dalszej współpracy z tym przewoźnikiem, które mają sens. Zadzwoniłem do przewoźnika i porozmawiałem na ten temat. Dali znać, że są zachwyceni wariantem 2. Po raz pierwszy od dawna czuć było z ich strony w rozmowie pozytywne nastawienie. Wygląda na to, że sprawa jest załatwiona.” Michał poradził sobie z wyzwaniem. Sam podjął decyzję, żeby zająć się tym problemem. Sam zaangażował kolegów do pracy. Wspólnie z nimi zaprojektował zestaw potencjalnych rozwiązań. Do tego momentu możemy mówić o myśleniu projektowym. A następnie podjął działania, ponieważ sam zadzwonił do przewoźnika, zaprezentował mu logikę swoich propozycji i uzgodnił dalsze kroki. Co musi się stać, żeby ludzie w naszych firmach potrafili myśleć i działać projektowo? Z jednej strony powinni posiadać określony zestaw kompetencji, a z drugiej powinni znajdować się w odpowiednim środowisku pracy. Żeby ryba mogła pływać, to oprócz umiejętności poruszania płetwami potrzebuje odpowiedniego środowiska – wody. Poniżej prezentuję 4 ogólne kompetencje, które osoba myśląca i działająca projektowo posiada...
Aby czytać dalej zostaw nam swój adres email a prześlemy Ci pełny artykuł w formacie pdf.
* wysyłając nam swój adres email wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera Lark Business Consulting, w ramach którego dowiesz się o: nowych artykułach; planowanych wydarzeniach, takich jak konferencje, warsztaty czy webinary; naszych usługach.